شهر مهاجران

شهر مهاجران یکی از 24 شهر جدید کشور ایران است که همزمان با احداث طرح های عظیم پالایشگاه و پتروشیمی در شهرستان شازند،عملیات ساخت این شهر نیز آغاز شد.

احداث این دو طرح بزرگ نفتی و همجنین احداث نیروگاه حرارتی و نیاز کارکنان آنهاوشرکتهای پایین دستی صنعت نفت به مسکن ضرورت احداث این شهرک مسکونی را ایجاب کرد.

این شهرک با برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی در منطقه ای کوهستانی وسرد در کنار جاده اصلی ارتباط شمال به جنوب و غرب ایران احداث شده و بیشتر یک شهرک مسکونی با کاربرد خوابگاهی است و تجارت درآن بجز مواردی که به معیشت ساکنان مربوط است، رونق ندارد.امورات اصلی ساکنان این شهرک بیشتر از طریق شهر اراک انجام می شود.

این شهر با موقعیت جغرافیایی مناسب و جاذبه های محیطی و چشم انداز زیبا در 25 کیلومتر ی غرب شهر اراک واقع است و عملیات ساختمانی آن از سال 1369 اغاز و اولین ساکنان آن در سال 1371 در آن اسکان یافتند.

این شهر بر اساس سرشماری سال 1385 حدود 11 هزارنفر جمعیت داشته است که بعد ار شازند دومین شهر بزرگ شهرستان شازند محسوب می شود .

هر چند شهرداری این شهر در تاریخ 1385.6.3 آغاز بکار کرده است اما در سرشماری سال 1385 که در مهرماه همان سال اجرا شد این شهر در شمار آبادی های شهرستان شازند محسوب شده است.

در این شهر که به منظور اسکان 60 هزار نفر، برنامه ریزی شده است فقط در حال حاضر سه اداره دولتی از جمله اداره برق،اداره مخابرات وشرکت گاز و همچنین چند شعبه بانک و 6 واحد آموزشی دایر هستند.

شهر مهاجران دارای 12 منطقه و مراکز خدماتی ، درمانی و بهداشتی، فرهنگی و مذهبی،ورزشی، و تاسیسات زیر بنایی از جمله 9 پارک است و اغلب واحدهای مسکونی آن توسط دو مجتمع بزرگ نفتی یعنی پالایشگاه و پتروشیمی ایجاد شده است و در اجرای سیاست کوچک سازی دولت واحد های مسکونی آن به ساکنان آنها واگذار شده است.

مهاجران، آبادی یا شهر؟

بالاخره “منطقه مهاجران” در تقسیمات جغرافیایی کشور چه پیشوندی دارد؟ “شهر” ، “شهرک” ،یا “آبادی” ؟

در دهه 1360 مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی بارها در رسانه ها اعلام کردند که شهرهای جدیدی در کشور ساخته خواهد شد که یکی از موارد مورد اشاره آنان تاسیس شهر جدیدی با نام مهاجران در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر اراک بود.

در خرداد ماه سال 1386 که نتایج اولیه سرشماری سال 1385 از طریق مرکز آمار ایران روی اینترنت قرار گرفت،اطلاعات و آمار استان مرکزی را مطالعه و هر چه قدر جستجو کردم نامی از “مهاجران” در ردیف شهرهای استان مرکزی نیافتم.با یکی از مسئولان محترم مرکز آمار ایران در تهران به صورت تلفنی تماس گرفتم و از او پرسیدم چرا نام مهاجران در اطلاعات سرشماری سال 1385 وجود ندارد؟او گفت:اطلاعات مهاجران در ردیف آبادی های شهرستان شازند ثبت شده است و هنوز در تقسیمات کشوری،مهاجران به عنوان شهر به رسمیت شناخته نشده است.

به اطلاعات و آمار بخش زالیان شهرستان شازند در سرشماری سال 85 مراجعه کردم و دیدم “مهاجران” با 11109 نفر جمعیت در زمره آبادی های این بخش قرار دارد.

از سوی دیگر هم چنان که در رسانه آمده است شهرداری مهاجران در تاریخ 3/6/1385 رسما” با حضور مقامات استان مرکزی افتتاح شده است و انجام سرشماری سال 1385 نیز دو ماه بعد از افتتاح شهرداری بوده است.پس چرا “شهریت” مهاجران در این سرشماری به رسمیت شناخته نشده است؟!

مگر در این کشور روستای 11000 نفری نیز وجود دارد؟ و این در حالی است که بر اساس مصوبه شورای انقلاب اسلامی در 28 سال پیش تمام نقاط بالای 5000 نفر جمعیت کشور،شهر محسوب می شوند.

به هر حال توسعه “منطقه مهاجران” به عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن ها،تعیین جایگاه و موقعیت این منطقه در تقسیمات کشوری است و وزارت کشور و استانداری مرکزی به عنوان متولی تقسیمات کشوری ضرورت دارد با برنامه ریزی پایه ای و سرعت بخشیدن به مذاکرات با مسئولان وزارت مسکن و شهرسازی و مدیران دو مجتمع عظیم پتروشیمی اراک و پالایشگاه شازند تکلیف این معضل اساسی را رفع کنند.

زیرا این بلاتکلیفی موجب شده است که در حال حاضر به جز تعداد انگشت شماری از نمایندگی ادارات،هنوز از تاسیس واحد یا نمایندگی قریب به اتفاق ادارات در این منطقه خبری نباشد که توسعه آن را در آینده با مشکل مواجه خواهد کرد.

جمعیت شهرمهاجران

در سر شماری سال 1385 جمعیت شهر مهاجران 11109 نفر بوده است که نسبت به سال 1375 که جمعیت این شهر 5339 نفر بوده است حدود 2 برابر شده است .از این تعداد 5694 نفر مرد و 5415 نفر زن هستند.

شهرهای نزدیک: کلانشهر اراکبروجردخرم آباد

مختصات:  34°2’55″N   49°26’2″E

پست‌های مرتبط

انالله و انا الیه راجعون

با نهایت تأسف و تأثر درگذشت همکار عزیزمان آقای مهندس...

ادامه مطلب

بهارستان

شهرجدید بهارستان در فاصله 15کیلومتری جنوب اصفهان...

ادامه مطلب

مجلسی

معرفی شهر جدید مجلسی شهرجديدمجلسي مطابق باقانون...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو