1. بام ایران
  2. فقط  18 میلیون  تومان
  3. بام ایران
  4. 50 میلیون تومان

بی نظیر ترین تونل بادی جهان در بینالود خراسان رضوی

مشهد- مجری طرحهای تولید شرکت برق منطقه ای خراسان گفت: هم اکنون بی نظیر ترین تونل بادی جهان در منطقه ای به نام ˈ دیزبادˈ در بینالود خراسان رضوی واقع است.

غلامرضا کرمیان روز یکشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این تونل از شهر ˈملک آبادˈ در خراسان رضوی شروع شده و تا استان سمنان ادامه دارد. 

وی گفت: تغییر سرعت و جهت باد در این تونل بادی که قسمتی از آن در منطقه ای بنام ˈدیزباد یا تیزبادˈ و در منطقه بنیالود واقع شده، بسیار کم است و بدین دلیل از استهلاک زودرس توربین های بادی جلوگیری می شود.

وی خاطر نشان کرد: متوسط سرعت باد سالانه در مناطقی از این تونل هفت و هشت دهم در ثانیه می باشد و بیش از 320 شبانه روز در سال دارای باد مناسب برای تولید انرژی الکتریکی است. 

کرمیان در ادامه بیان کرد:این تونل بادی بهترین شرایط را برای فعالیت توربین های نیروگاه بادی بینالود در حوالی نیشابور که یکی از قطب های مهم انرژی های تجدید پذیر کشور می باشد، فراهم کرده است. 

مجری طرحهای تولید شرکت برق منطقه ای خراسان در ادامه افزود: نیروگاه بادی بنیالود که از سال 1381 راه اندازی شده است، هم اکنون با 43 توربین بادی دارای ظرفیتی به میزان حدود 29 مگاوات است. 

وی با اشاره به عدم اجرای طرح توسعه نیروگاه بادی بینالود، گفت: اعتبار مورد نیاز این طرح به رغم تاکید مقام معظم رهبری و طرحی که از سوی وزارت نیرو در این راستا با ظرفیت 600 مگاوات در شش فاز 100 مگاواتی تهیه شده ، هنوز اختصاص نیافته است. 

وی گفت: با توجه به اصل 44 دولت که مراکز تولید باید به بخش خصوصی واگذار شود، تاکنون به توسعه این نیروگاه اعتباری داده نشده است و از سوی دیگر چندین متقاضی خصوصی به دلیل مشکلات دریافت وام و تسهیلات، تاکنون نتوانسته اند اعتبارات مورد نیاز طرحهای خود را تامین کنند. 

وی اعتبار مورد نیاز برای اجرای توسعه نیروگاه بادی بینالود به میزان 600 مگاوات را حدود 900 میلیون دلار عنوان کرد. 

کرمیان خاطر نشان کرد: هم اکنون افزون بر 60 درصد قطعات توربین های بادی بینالود در استان ها و شهرهای مختلف کشور ساخته شده و اشتغالزایی زیادی از این بابت فراهم شده است. 

مجری طرحهای تولید شرکت برق منطقه ای خراسان با بیان اینکه استان های خراسان قطب انرژی های تجدید پذیر در کشور شناخته شده اند، افزود: ظرفیت استفاده از انرژی های تجدید پذیر از طریق باد و خورشید و تولید انرژی الکتریکی از زباله در این منطقه قابل توجه است. 

وی گفت : شرکت برق منطقه ای خراسان در زمینه استفاده از انرژی های تجدید پذیر یکی از شرکت های پیشگام در وزارت نیرو است.

·         - نویسنده:

·         - منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

تاریخ خبر: 1392/06/18 - 11:35

مرکز تخصصی هدایای تبلیغاتی مهراز

فعالیت های انجام شده توسط شرکت تبلیغاتی مهراز:

  • طراحی و توسعه وب سایت
  • بهینه سازی وب سایت (SEO)
  • ارائه دهنده نفیس ترین هدایای تبلیغاتی - لیزری

09150090905

051-36656686

مهندس حیدرپور

صبح ها 9 الی 13:30

عصرها 16:30 الی 22

همه روزه بجز روزهای تعطیل

down-arrow