1. بام ایران
  2. فقط  18 میلیون  تومان
  3. بام ایران
  4. 50 میلیون تومان

مشهدالرضا را بیشتر بشناسیم

سفر به شرق ایران تنها در یک معنی نهفته است؛ زیارت بارگاه ملکوتی امامی که به خاطر عاطفه و مهربانی اش نمادی چون ضمانت آهو را در تاریخ شیعه جاودانه کرده است.

مشهد که تاریخی 400، 500 ساله در ایران اسلامی و بیش از 14 قرنی در تمدن ایران دارد، از آن دست کلانشهرهای تاریخی ایران به حساب می آید که همیشه یکی از اولویت های سفر است و فرقی هم ندارد که به چه قصدی راهی اش می شوید، اینجا فقط یک مقصد دارد و آن ضریح طلایی امام هشتم شیعیان (ع) است و بس! مساحت نزدیک به 500 کیلومتری مشهد، آن را در ردیف کلانشهرهای ایران قرار داده و همین موضوع اندکی رفت و آمدهای توریستی را خصوصا در ایام عید مشکل می کند. این موضوع را آن گاه در خواهید یافت که بدانید علاوه بر جمعیت 4 میلیون نفری این شهر، در ایام نوروز، مشهد نزدیک به 2 میلیونزائر را به طور روزانه در خود جای می دهد که این میزان تقریبا به اندازه نیمی از جمعیت شهر است.

خاطره روزهای دور

در تاریخ این شهر نام های زیادی بر پیشانی داشته؛ از توس و سناباد گرفته تا مشهدالرضااز زمانی که قریه ای کوچک در کنار شهر با شکوه طوس بوده که به دست جمشید ساسانی بنا شده تا روزگاری که خلافت چند خلیفه عباسی را به خود دیده و زادگاه عصیانگران تاریخ اسلامی هم بوده.

نزدیکی مشهد به رودخانه کشف رود از یک سو و همجواریاش با رشته کوه بینالود از سوی دیگر، آب و هوای ویژه ای برای مشهد به ارمغان آورده که نه می توان آن را سرد به حساب آورد و نه گرم اما اگر در نوروز، توفیق زیارت این شهر را یافتید، حتما آماده باران های نرم بهاری اش در شب ها و اوایل صبح باشید که اینجا هنوز زمین و زمان گریان شهادت عزیزی هستند که شیعیان جهان مشتاق دیدارش هستند.

کجا برویم؟

دیدنی های مشهد آن قدر زیاد است که شاید هفته ها گردش در آن، برای دیدن همه جاذبه هایش باز هم کم باشد. گردش در مشهد اما هر روز صبح با سلام دادن به صاحب بارگاه طلایی اش آغاز می شود. اگر در بخش های مرکزی شهر رفت و آمد کنید، حتما آدم هایی را خواهید دید که رو به سمت خیابان های منتهی به حرم، می ایستند و از دور به آقایشان سلام می دهند که این شهر تنها یک آقا و سرور دارد.

باقی روز، صرف گشت و گذارهای بی پایان می شود. سفر به بازار سرپوشیده و بی انتهای «بازار رضا» برای خرید سوغات، گشت و گذار در میدان شهدا و چهارراه شهدا برای بازدید از موزه نادری که به باغ نادری معروف است یا خارج شدن از شهر به قصد دیدن ییلاقات مشهد که در میان شان زشک، طرقبه و شاندیز از دیگران بیشتر معروفند.

اما چون مغناطیس این شهر از حرم امام رضا (ع) شروع می شود باید در شرح دیدنی های مشهد هم از جوار این بارگاه شروع کرد.

حرم

زیباترین دیدنی مشهد، بافت قدیمی و تاریخی خود حرم است که نشانه های فراوانی از معماری، خوشنویسی و هنر معماری آرایی دوره های پیشین تاریخ اسلامی دارد و قطعا برای هر بیننده متحیرکننده است. مسجد گوهرشاد یکی از اولین مواردی است.

که دیدن آن جز واجبات سفر مشهد به حساب می آید. در این مسجد علاوه بر بازدید یادگارهای قدیمی معماری دوره های سلجوقی و تیموری، می شود خطاطی هایی را به خط بزرگان و حتی امرای دوره تیموری بر در و دیوار مسجد دید که آن را از دیگر مساجد کشور متمایز می کند. حرم یک ویژگی بزرگ دیگر هم برای معماری دوست ها دارد و آن تلفیق معماری دوره های متفاوت هنر اسلامی است که حرم امام هشتم را شبیه ویترین معماری دوره های پیشین کرده است!

پارک ها و باغ ها

بزرگ ترین پارک عمومی مشهد، پارک ملت است در جوار میدان آزادی که مشهدی ها به فلکه پارک آن را می شناسند. زیبایی اصلی و مبهوت کننده این پارک، بیشتر به خاطر بزرگی اش است که می توان آن را در خاورمیانه کم نظیر دانست. در این پارک، شهربازی هم برای کودکان تعبیه شده که اگر چه شاید خیلی به روز نباشد اما امکاناتش واقعا نشاط بخش است.

با این همه بزرگ ترین شهربازی مشهد در «کوهستان پارک شادی» قرار گرفته، پارکی در انتهای بلوار وکیل آباد که روی تپه ای سنگی از رشته کوه های شهر بنا شده و نورش در شب از بیشتر نقاط مشهد قابل رویت است.

بازارها

بزرگ ترین مراکز تجاری مشهد را می توان در فهرست بلند بالایی از بازارهای قدیمی و پاساژهای جدید کنار هم آورد. از این زاویه اگر مشهد را در کنار شهرهای تاریخی ایران بگذاریم، شاید این همه تنوع عجیب باشد، اما واقعیت این است که چه به خاطر توریستی بودن این شهر و چه به خاطر ویژگی های اقلیمی اش، مشهد شهری تجاری است.

معروف ترین بازارهای این شهر همچنان بازار رضا، زیست خاور، یاقوت مصلی، الماس شرق و پروما هستند که بخش عمده ای از مسافران، برای خرید به این مراکز مراجعه می کنند. بازار رضا در جوار حرم قرار دارد، زیست خاور در بلوار تقی آباد، الماس شرق در ملک آباد و پروما در حاشیه بلوار استقلال. انتخاب بازارها در این شهر بستگی به جنسی دارد که برای خریدش آمده اید،

 

سوغات را از بازار رضا، جنس های لوکس و برندها را از الماس شرق و یاقوت مصلی و خریدهای روزانه را می توانید از پروما انجام دهید. اما اگر در مرکز شهر بودید و خواستید همه این کارها را با هم انجام بدهید، در نزدیکی میدان تقی آباد سری به پاساژ معروف زیست خاور بزنید که گلچینی از همه سوغاتی های مشهد در کنار جنس ها و برندهای جدید در آن یافت می شود. البته یک نکته مهم دیگر هم در این پاساژ نهفته است؛ اینجا مهد عرضه تولیدات فرهنگی مشهد است؛ فقط اینجاست که می توانید جدیدترین آلبوم خواننده ای مشهدی یا جدیدترین رمان یک نویسنده مشهدی را بخرید!

موزه ها

در مشهد حدود 15 موزه برای بازدید یافت می شوند که باز هم اصلی ترین شان در خود حرم واقع است. مجموعه موزه ها یا گنجینه های آستان قدس رضوی که در محدوده حرم علی بن موسی الرضا(ع) قرار دارد، یکی از بزرگ ترین موزه های کشور است که خود به تنهایی 10 موزه زیر مجموعه و جداگانه دارد و می شود در آن بسیاری از نادیده های تاریخ ایران با گرایش تمدن اسلامی را دید. موزه قرآن، موزه تمبر، موزه سکه و... بهترین دستچین های موزه ای ایران در نوع خود به شمار می روند اما از آن جایی که چندان به مردم معرفی نشده اند، بازدیدکننده زیادی ندارند. اما اگر به توس رفتید، آنجا هم می شود سری به موزه این شهر زد که آثارش بیشتر به تاریخ ایران و موضوع کتاب پرداخته و عموما در ایام نوروز برای مسافران نمایشگاه های ویژه هم دارد.

موزه نادری یکی دیگر از گنجینه های معروف مشهد است؛ با اشیایی که یادآور تاریخ دوره افشاری بوده و همه اینها در کنار آرامگاه با مجسمه بزرگی که در حیاط باغ نصب شده حالتی جادویی به خود گرفته است. خوبی موزه نادری نزدیکی به حرم است؛ به طوری که با فاصله ای 10دقیقه ای از حرم می توان به چهارراه شهدا رفت و سری به این باغ بزرگ و پر از خاطره زد!

دیدنی های وقت اضافه

هرچه بیشتر در مشهد بمانید، جا برای دید و بازدید هم وجود دارد. اگر هنوز وقت دارید و تشنه بازدید از مکان های این شهر هستید حتما سری به مساجد و آرامگاه هایی بزنید که تاریخ این شهر را ساخته اند. از میان این همه جا برای دیدن، آرامگاه خواجه اباصلت در اولویت قرار دارد.

پس از آن آرامگاه خواجه مراد و پیرپالان دوز هستند که هر کدام شجره نامه ای از بزرگی شان را با خود یدک می کشند.

شیخ نخودکی هم آرامگاه زیبایی در حاشیه بافت قدیمی شهر دارد که دیدارش خالی از لطف نیست. همچنین بخش عمده ای از دیدنی های محلی مشهد مربوط به بارگاه امامزاده هایی است که در این شهر به شهادت رسیده اند. امامزاده ناصر و یاسر و امامزاده یحیی بن زید بن علی بن الحسین (میامی) از جمله مکان های مذهبی مشهد هستند.

چه بخریم؟

دست خالی که نمی شود از زیارت مشهد بازگشت. اما دلبستن به خاطره سفر بهانه دیگری است برای خرید سوغاتی و آوردن یادگارهایی ماندنی از لحظه های نماندنی مجاورت بارگاه امام هشتم (ع). سوغاتی هایی که در مشهد یافت می شوند عملا گلچینی از بهترین دستاوردهای خراسان قدیم هستند. زعفران قائن، نبات مشهد، خشکبار بجنورد و نیشابود، فیروزه نیشابور، هل و زیره سبزوار، زرشک بیرجند، قالی و مهر و تسبیح مشهد، همه و همه را می توان در هزاران مغازه ای که بافت سنتی اطراف حرم را احاطه کرده اند یافت.

می توان سری به چهارراه خواجه ربیع زد و از مغازه های آن محدوده هم برای خرید استفاده کرد.

اما بیشتر مسافرانی که قصد خرید سوغاتی معتبر دارند، راهشان را از اطراف حرم به سمت بازار رضا کج می کنند؛ بازاری سنتی و سرپوشیده که یادگار بازارچه های قدیم این شهر است و معدن فروش سوغاتی های طوس!

چه بخوریم؟

مشهد غذای خاص و محلی برای تست کردن ذائقه ها ندارد اما در ییلاقاتش می توان انواع کباب هایی را که به سلیقه مشهدی بریان شده اند خورد و حسی از تازگی هوا را با طعم گوشت گوسفند فرو داد.

کباب در بسیاری از سفره خانه ها و اقامتگاه های زشک، طرقبه شاندیز و حتی اخلمد حرف اول را می زنند و معمولا در بالای منو آورده شده اند.

ترجیحا با کبابتان برنج سفارش ندهید که شکم تان الکی پر نشود و بتوانید کباب های گوشت تازه را امتحان کنید. پیشنهاد اصلی همچنان دنده کباب است و اگر خواستید پرهیزتان را کنار بگذارید می توانید چنجه را هم انتخاب کنید.

برای خوردن بهترین غذاهای کبابی باید راهی شاندیز شوید، اگر حساب خرج سفرتان را می کنید به کبابی «سید»، «شاندیز» و «باباکوهی» بروید و اگر معتقدید یک بار هزار بار نمی شود، دلتان را به دریا بزنید و یک راست بروید «پدیده شاندیز» تا طعم واقعی کباب را تجربه کنید.

 

    منبع : ایسنا

 

تاریخ خبر: 1392/06/18 - 11:28

مرکز تخصصی هدایای تبلیغاتی مهراز

فعالیت های انجام شده توسط شرکت تبلیغاتی مهراز:

  • طراحی و توسعه وب سایت
  • بهینه سازی وب سایت (SEO)
  • ارائه دهنده نفیس ترین هدایای تبلیغاتی - لیزری

09150090905

051-36656686

مهندس حیدرپور

صبح ها 9 الی 13:30

عصرها 16:30 الی 22

همه روزه بجز روزهای تعطیل

down-arrow